Ustawienia
PL  EN

Odwiedź nas na:



Muzeum


Godziny otwarcia

sprawdź kiedy nas odwiedzić:


Zasady funkcjonowania Muzeum

____________________

Oddziały MOB w Śródmieściu

wtorek, czwartek     10-18
środa, piątek            12-20
sobota-niedziela      12-18
poniedziałek      nieczynne

__________________

Exploseum
nieczynne w sezonie zimowym

__________________

Apteka pod Łabędziem
otwarcie 15 grudnia 2022


Polecamy

wystawy i wydarzenia:




Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Apteka pod Łabędziem
ul. Gdańska 5

 

OTWARCIE 15 GRUDNIA 2022 r.

Kamienica, w której mieści się Apteka pod Łabędziem. W lewym górnym rogu logo MOB Apteka pod Łabędziem.

 

Zbiory dawnego Muzeum Farmacji Apteki „Pod Łabędziem” stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Nowym muzealnym oddziałem -  Apteką pod Łabędziem – zawiaduje specjalnie powstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB.

W dawnych pomieszczeniach aptecznych przy Gdańskiej 5 trwają prace remontowe przystosowujące obiekt do udostępnienia zwiedzającym. Już wkrótce Apteka pod Łabędziem stanie się nie tylko muzealnym oddziałem, ale także wystawą stałą.

Apteka „Pod Łabędziem” została założona już w 1853 r. W 2003 r. powstało tu, staraniami Bartłomieja Wodyńskiego, prywatne muzeum farmacji. W 2017 r.  zbiory apteczne stały się częścią kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Dawne muzeum zostało zamknięte dla zwiedzających celem przystosowania pomieszczeń przy Gdańskiej 5 do stworzenia nowej ekspozycji. Zgromadzone eksponaty są obecnie naukowo opracowywane przez nowopowstały Dział Historii Medycyny i Farmacji MOB. Są wśród nich m. in. akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także unikalne w skali kraju laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

W pomieszczeniach zachowały się także oryginalne meble, co nada ekspozycji autentyczny charakter. Klienci dawnej apteki z pewnością pamiętają zdobiące wnętrze liczne figurki łabędzi; Muzeum prowadzi starania w kierunku wykupienia również tego, będącego obecnie w depozycie, fragmentu kolekcji.       

Przystosowanie wnętrz przy Gdańskiej 5 do wymogów stawianych placówkom wpisanym do rejestru muzeów nie jest prostym przedsięwzięciem, obiekt wymaga gruntownej przebudowy. Mimo tych trudności, Muzeum od początku dążyło jednak do tego, aby zaprezentować kolekcje, wykorzystując czas oczekiwania na otwarcie Apteki twórczo i owocnie. Muzealni edukatorzy przygotowali bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży związaną z farmacją, ze szczególnym uwzględnieniem wielowymiarowego charakteru apteki. Dawniej było to przecież miejsce nie tylko wytwarzania i sprzedawania lekarstw, ale także produkcji świec, perfum czy marcepanu. Spotkania w formie warsztatów i pokazów odbywają się obecnie w Centrum Edukacji Muzealnej przy ul. Mennica 6.    

Zinwentaryzowane i opracowane naukowo eksponaty Muzeum już teraz stara się udostępniać zwiedzającym przy okazji wystaw czasowych. Przykładem tego była chociażby wystawa jubileuszowa „95 lat Muzeum. Nabytki”, którą można było obejrzeć w Spichrzach nad Brdą. Rąbka tajemnicy uchylono również podczas ostatniego TehoFestu, kiedy to przed dawną apteką mogliśmy odwiedzić pełne pachnących ziół leczniczych stoisko oraz wysłuchać prelekcji dowodzącego Apteką Pod Łabędziem dr. Wojciecha Ślusarczyka – kierownika Działu Historii Medycyny i Farmacji MOB.   
           
Apteka pod Łabędziem, podobnie jak dawniej Muzeum Farmacji, jest obiektem Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy. Bogata historia tego miejsca, interesująca nie tylko ze względu na cenne zbiory, ale także historie osób zaangażowanych w jego powstanie i rozwój, idealnie wpisują się w szlakową ideę: podkreślenie „splecenia ze sobą losów bydgoszczan - rzemieślników, przedsiębiorców, społeczników - z rozwojem lokalnego przemysłu i rzemiosła”.   
      
Warto podkreślić, że Muzeum, tworząc nowy oddział, zdecydowało się silnie podkreślić tradycję tego wyjątkowego miejsca. Zieleń logotypu nawiązuje do dobrze znanego bydgoszczanom dawnego szyldu, a nazwa w syntetyczny sposób odwołuje się do ponad 150-letniej historii apteki w tym miejscu.    
      
Apteka pod Łabędziem już wkrótce ma szansę stać się wizytówką Bydgoszczy i nowym atrakcyjnym punktem na kulturalnej, edukacyjnej i naukowej mapie miasta. Oczekiwanie na otwarcie nowej wystawy z pewnością się opłaci, a przygotowana przez Muzeum Okręgowe ekspozycja, ze względu na swój unikatowy charakter, zachwyci zwiedzających i przyciągnie gości nie tylko z naszego regionu.       

 

    Logo Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy

Apteka pod Łabędziem jest jednym z obiektów Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2w Bydgoszczy

Więcej informacji o Szlaku znajdziesz na stronie: www.ludzieitechnika.pl




Designed: Jimpenny / Programmed: FreshData