O znaczeniu lalek japońskich, pasji ich kolekcjonowania i celebrowaniu Święta Lalek w Japonii, opowie Autorka opublikowanej w 2016 r. pierwszej w Polsce książki poświęconej japońskim lalkom pt. „Lalki japońskie dawniej i dziś”.
Lalki japońskie mają duszę. Towarzyszą Japończykom przez całe życie jako amulety chroniące, przedmioty magiczne związane ze światem duchowym, ale i kunsztowne obiekty kolekcjonerskie. Aby w pełni poznać ich znaczenie i symbolikę, trzeba niekiedy sięgnąć do japońskiej historii, mitologii i obyczajowości.
24 września o godz. 12.00 Podczas plenerowego wykładu Jolanty Skibińskiej-Wróbel, kustosz byłego muzeum farmacji Apteki „Pod Łabędziem”, dowiemy się jakie gatunki roślin występują lub występowały w otoczeniu Kanału, a które są zagrożone wyginięciem. Spróbujemy wspólnie odnaleźć stworzenia, które tamże pływają, fruwają i biegają. Podczas dwugodzinnego spaceru prelegentka zaprezentuje wiele ciekawostek ze świata zwierząt i roślin mogących być lekarstwem dla ciała i dla duszy.
24 września zapraszamy na spotkanie połączone z warsztatami, podczas których będziemy wykorzystywać dary jesieni do stworzenia własnych dzieł. Po wielkich wyzwaniach z dziedziny sztuki czekać będzie na nas coś dla ciała: wspólne pieczenie ziemniaków.
Zapraszamy na warsztaty organizowane w związku z konkursem z cyklu „Wymarzone muzeum”. Stworzone prace wezmą udział w konkursie, którego zwieńczeniem będzie wystawa w Muzeum Okręgowym. W tym roku motywem przewodnim jest baśń „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” autorstwa Marii Konopnickiej.Adresatem wydarzenia są uczniowie klas I-IV szkół podstawowych i integracyjnych z województwa kujawsko-pomorskiego.
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - MOB zaprasza na integracyjne spotkanie dla mieszkańców i sympatyków Bydgoszczy oraz…na opowieść o tym, jak sami tworzyMY swoje dziedzictwo! Program w wydarzeniu.
W sobotę, 17 września wspólnie odkryjemy tajemnice Wyspy Młyńskiej. Podczas plenerowego wykładu Józefa Łosia, kustosza i kierownika Działu Archeologii MOB, dowiemy się: co działało się 2,5 tysiąca lat temu w miejscu, które dziś nazywamy Wyspą Młyńską, dlaczego dobry żart jest tynfa wart, czy w młynie tartacznym tarto zboże na mąkę, co w Bydgoszczy robił Herkules, czego na obecnej Wyspie Młyńskiej szukał wielki pasjonat archeologii - zięć królowej Viktorii, przyszły cesarz Niemiec i kto mieszkał w tzw. Domu Leona Wyczółkowskiego.
14 września (środa) Jerzy Lelwic z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy przedstawi organizację polskiego wywiadu radiowego, zaangażowanie naszych matematyków do łamania szyfrów niemieckich oraz sukcesy Polaków w łamaniu szyfrów Enigmy, ze szczególnym uwzględnieniem roli Mariana Rejewskiego. Omówione zostaną również losy polskich kryptologów po zakończeniu wojny.
Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ma przyjemność serdecznie zaprosić na wystawę Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika, która rozpocznie się 11 września 2022 roku w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, Oddziale MHA.
wystawy i wydarzenia: